kolmapäev, 3. juuni 2015

Rabarbrijäätis ja rabarbrisorbett

Tundub, et rabarbrijäätis on sel aastal tõeline moejäätis. La Muu rabab rabarbrijäätisega jalust ning ka mitmest blogist on rabarbrijäätise retsept läbi jooksnud. Minu katsetused rabarbrijäätisega õnnestusid hästi ning seetõttu jagan ka enda retsepti. Lisaks rabarbrijäätisele proovisin teha ka rabarbrisorbetti ehk rabarbri mahlajäätist, milles rabarbri maitse veel intensiivsem.

Mulle ei istu kuidagi kirjapilt “sorbett”, kuigi õigekeelsussõnaraamat annab ainsa keeleliselt õige variandina just sellise kirjapildi. Samas hääldatakse seda sõna ju enamasti prantsusepäraselt “sorbee”, mistõttu võiks eesti keeles ka hääldus ja kirjapilt ühtida. Aga eks ma siis jätkan keelelise korrektsuse huvides ka edaspidi selle koledakõlalise kirjapildiga ja kasutan suusõnaliselt mugavamat hääldust.

Rabarbrisorbett on tehtud vaid rabarbritest, suhkrust, sidrunimahlast ja veest, mistõttu on täiesti vegan maiustus ning sobib ka neile, kes mingil põhjusel piima ja/või muna ei tarbi. Rabarbrisorbetti jäätisemasinast võttes hakkasin ma korraks isegi kahtlema, kas ma panin masinasse ikka ilma kooreta segu (valmistasin jäätist ja sorbetti paralleelselt), kuna valmis mass oli nii kreemja tekstuuri ja õrnroosa värvusega ning ka maitstes ei ütleks ilmeksimatult, et tegu pole jäätisega. Arvan, et keedetud rabarbri saumikseriga püreestamine andis kreemjale tekstuurile oma osa. Mulle meeldis rabarbrisorbett väga, samuti lastele, kes tunnistasid selle isegi rabarbrijäätisest paremaks.

Rabarbrijäätis on vähem intensiivne kui sorbett, aga samuti äratuntavalt rabarbrimaitseline. Soovitus – keeda veidi rohkem rabarbrimoosi, kui retseptis ette nähtud ning pane iga jäätiseportsu peale serveerides ka rabarbrimoosi.


Rabarbrijäätis:
200 ml 35%-list rõõska koort
200 ml 10%-list rõõska koort
50 g suhkrut
3 munakollast
pool vaniljekauna

150 g rabarbrit (soovitavalt noori ja koorimata)
30 g suhkrut
0,5 dl sidrunimahla


Rabarbrisorbett:
300 g rabarbrit
100 g suhkrut
1 dl vett
0,5 dl sidrunimahla

Rabarbrijäätis
Esmalt keeda rabarbrimoos. Kui sul on noored ja väetamata rabarbrid, ära koori neid, kuna punast värvi koor annab nii moosile kui jäätisele rohkem värvi. Pane potti hakitud rabarbrid, sidrunimahl ja suhkur. Aja keema ning hauta madalal temperatuuril umbes 5-7 minutit, kuni rabarbrid muutuvad pehmeks. Jahuta moos. Sega moos lusikaga läbi nii, et rabarbritükid lagunevad, kuid kiud jäävad nähtavaks-tuntavaks, siis on ka jäätises rabarbri tekstuuri tunda.

Teise potti pane mõlemad rõõsad koored koos vaniljekaunaga ning kuumuta koort veidi vähem kui keemiseni (ca 80 kraadi). Klopi munakollased suhkruga ühtlaseks massiks (vahustada pole vaja) ning nirista pidevalt vispliga segades munakollaste hulka kuumutatud koor. Pane jäätisemass tagasi pliidile ning kuumuta jäätisesegu madalal kuumusel max 10 minutit, aeg-ajalt vispliga segades ning kontrollides, ega muna kuumas tükki ei tõmba. Kuumutades muutub jäätisemass veidi paksemaks. Jahuta jäätisemass ning valmista jäätisemasinaga ühtlane kreemjas jäätis. Rabarbrimoos lisa alles lõppjärgus, kui jäätis juba kuju võtnud (jäta mõni lusikatäis moosi alles, mida panna serveerides jäätise peale või keeda kohe rohkem moosi). Jäätist saab valmistada ka käsitsi, pannes jahtunud jäätisesegu sügavkülma ning aeg-ajalt seda segada. Moos lisada samuti lõppjärgus.

Rabarbrisorbett ehk rabarbri mahlajäätis (vegan)
Pane potti hakitud (samuti koorimata) rabarbrid, vesi, suhkur ja sidrunimahl ning keeda rabarbrit, kuni tükid hakkavad lusikaga katsudes lagunema (ca 5-7 min). Püreesta rabarbrimass ning lase jahtuda. Jahtunud mass pane jäätisemasinasse ning valmista rabarbrisorbett. Käsitsi pole proovinud kunagi sorbetti teha ning ei tea, kas see õnnestub, kuna jääkristallide tekke oht on suurem kui koorega vedelikel. Kindlasti peaks palju segama, kui mass on juba sügavkülmas. Ootan kommentaarides vastukaja, kui keegi katsetab.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar